Jó gyakorlat-kereső

Technológia
Település

Harangzugi belvízfőcsatorna mederfejlesztése és rekonstrukciója

Kétpó

A projekt céljai Kuncsorba, Kétpó, Mezőhék és Mesterszállás települések csapadékvizeinek befogása érdekében a csatorna mederrekonstrukciója, műtárgyak vízszállító képességének növelése és egy új mederzáró műtárgy megépítése voltak.

A projekt eredményeként a belvízkár csökkenése várható, valamint a csatorna befogadóképessége hosszú távon elegendő lesz ahhoz, hogy kiépülhessenek a települések csapadékvíz elvezető rendszerei, ezáltal csökkenhet a kül- és belterületi belvízkár. Megvalósulhat a különböző szintű- belterületi, üzemközi, üzemi és főművi- létesítmények egymásra épülő fejlesztése, létrejönnek a korszerű belvízgazdálkodás műszaki feltételei, melyek a többlet vizek kártételei mellett az aszályok kártételeinek enyhítésére is alkalmasak.

 A belterületi lakosság számára biztonságosabb lesz a környezet, amely elősegíti a gazdálkodás fellendülését, ezáltal csökkenti a lemaradást az ország más területeihez képest.

A támogatott projektek keretében ár- és csapadékvíz károktól megvédett lakosság száma 1598 főről 2663 főre emelkedik.


Millér belvízfőcsatorna mederfejlesztése és rekonstrukciója

Jászapáti

A projektfejlesztés célja Jászkisér, Jászapáti, Jászszentandrás, Jászladány, Besenyszög települések belvíz problémáinak megoldása, belterületi csapadék vizeinek elvezetése, külterületi belvizek károkozásának csökkentése, és a mezőgazdasági vízigények biztonságos kielégítése. A milléri belvízrendszer fejlesztés célkitűzése a Millér kettősműködésű belvízfőcsatorna alapfunkcióját képező belvízkár elhárítás, valamint mezőgazdasági öntözővíz szolgáltatás üzemeltetési feltételeinek javítása. A főmű fejlesztéséből fakadóan többletkapacitás jött létre. Természetbarát mederformát alakítottak ki a kivitelezés során. A mederszelvény kiépítésének következtében nőtt a mederben tárolható belvízmennyiség, így egy esetleges kedvezőtlen hidrometeorológiai helyzet esetén is képes elvezetni a nagyobb belvízhozamot. A megvalósítás során az ökológiai és belvízvédelmi szempontok együttesen érvényesültek, ami megfelel az Európai Unió Víz Keretirányelvében foglaltaknak.

A fejlesztés Jászkisér, Jászapáti, Jászszentandrás, Jászladány, Besenyszög településeken élő, valamint a vízgyűjtő területen élő és gazdálkodó embereket érinti, ezáltal mintegy 15 ezer ember életminőségét javítja.

A csatorna földmunkáit a fenékszélesítéssel, és az esésviszonyok megváltoztatásával végezték 36 890 folyóméter hosszon, mintegy közel 100 ezer köbméter föld mozgatásával, amelynek többségét a nyomvonal melletti depóniába rendezték. A vízszállító kapacitás megtartása és növelése érdekében a meder érdességének csökkentését gyökérzónás kotrással végezték.

A 37+096 km szelvényben lévő Gulyás tiltó (vízvisszatartó), a 35+644 km szelvényben lévő II. sz duzzasztó, és a 27+939 km szelvényben lévő I. sz duzzasztó átépítése megtörtént.
A vízigények biztosítására vízszint szabályzó műtárgy épült a Feketevárosi 3+729 csatorna-kilométer szelvényben lévő hídnál.

 


Tájgazdálkodási infrastruktúra fejlesztése a Beregben és benne a Beregi árvízszint csökkentő tározó területén

Lónya

A projekt elsődleges célja a tájgazdálkodás előmozdítása, amellett a beregi árapasztó tározó és a Lónyai fióktározó területén belül, illetve a Szipa- és Makócsa-főcsatorna környezetében lévő holtmedrek, erdők, mélyfekvésű területek hasznosítása belvízvisszatartásra, továbbá a fennmaradásuk biztosítása aszályos csapadékszegény években a vízpótlás és vízvisszatartás által. A projekt szándéka olyan tájgazdálkodás kialakítása, amely során a környezet állapota javul és a gazdálkodók életkörülményei is kedvezőbbé válnak. A vízvisszatartáson alapuló tájgazdálkodás eredményeképpen a hasznosítható vízkészletek mennyiségének és minőségének megőrzése várható. Vízgazdálkodási létesítmények megvalósítása szükséges a megfelelő, optimális vízkormányzási lehetőségek megteremtése érdekében. A projekt megvalósításával a terület vízzel való ellátottsága és a felszíni vizek állapotának javulása várható. A projekt keretében összesen 56,9 km hosszon zajlik a csatornarekonstrukció, mely során a medrekben a vízfolyást akadályozó fákat és uszadékot, iszapot eltávolítják, valamint helyreállítják az egyes szakaszokat a jobb ökológiai állapot elérése céljából.

A kivitelezéssel 25 db beregi belvízcsatornát, valamint a Tisza folyót is érintik. A belvízkormányzás hatékonyabbá tétele érdekében 26 db új vízvisszatartó, vízkormányzó műtárgy épül, melyhez kapcsolódóan depónia magasítás készül három csatorna mentén, összesen 332 m hosszban. A tájgazdálkodási rendszer keretében a szivattyús vízkivétellel a Tiszából igény szerint juttatható víz a tájgazdálkodással érintett területekre. A Tisza 706,94 fkm szelvényében létesítendő szivattyúállás az árapasztó tározó vízpótló csatornájának Tiszával való csatlakozásában épül. A Tisza 715,45 fkm szelvényéből történő szivattyús vízpótlás új szivattyús csatorna és vízpótló csatorna építését teszi szükségessé. Három új, összesen 3,2 km hosszban megépülő vízpótló csatorna segíti a terület vízellátását. Ezek a tarpai, gelénesi, A6 jelű anyagnyerő hely vízellátását biztosító csatornák. A projekt tartalmazza a monitoring és üzemirányítási rendszer kialakítását. Így megvalósul a felszíni automatikus vízszintmérés fejlesztése, vízszintérzékelők beépítése 4 állomáson, a Tiszaszalkai szivattyútelep és a szivattyú adatfeldolgozó rendszer fejlesztése, mely a szivattyútelepek speciális adatainak rögzítésére és azok rendszerezett monitorozására szolgál. Ezen kívül a szivattyútelep beintegrálása is megtörténik a FETIVIZIG adattovábbító rendszerébe.


A fejlesztés műszakilag kapcsolódik a „Beregi komplex Árapasztási és Ártér-revitalizációs fejlesztés” megnevezésű projekthez. A projekt támogatási összege 1.200.000.000 forint és a megvalósítással 20 települést és 22 000 lakost érint kedvezően.


Az alluviális erdők (Alnus glutinosa) mézgás éger és a (Fraxinus excelsior) magas kőris, megőrzése és visszaállítása a Kaszó-i térségben

Kaszó

 

A projekt célja a Magyarország délnyugati részén található Nyugat-Belső-Somogy természeti régió Natura 2000 területeinek kezelése és a károkat szenvedett természetes élőhelyek rehabilitációja. A projekt törekszik tovább arra, hogy javítsa a Natura 2000 területként nyilvántartott Szentai-erdő erdős, lápos és füves területeinek vízellátását és elősegítse a terület csapadék megtartását és a kedvező ökológiai állapotot fenntartását hosszú távra biztosítsa.

A 2013. szeptember 1-én megkezdődött projekt a tervek szerint 5 év időtartamú. A kivitelezés folyamán sor kerül a Bükki víztározó kialakítására, a Baláta tó rekonstrukciójára, a Kűvölgyi tórendszer kotrására és két újabb tóval történő kibővítésére. A vízfolyások vízvisszatartási képességének javítására fenékbordák kerülnek beépítésre. A vízvisszatartási képesség növelése érdekében végrehajtott akciók eredményeit folyamatosan figyeljük annak érdekében, hogy a lehető legjobb eredményt legyen elérhető a terület vízellátottságának javítása terén. A nem őshonos, ún. invazív vagy özönnövények irtása mellett a szolgálati utak kijavítására is sor kerül. A projekt keretében mintegy 960 m hosszú tanösvény kerül kialakításra két pihenőhellyel.

A projektben tervezett tevékenységek végrehajtása során több mint 2.100 hektár területen a talajvíz szintjének jelentős, mintegy 10-20 cm-el történő megemelése következtében kedvező ökológiai hatások várhatóak. A lápok és keskeny erdősávok mentén található vízfolyások utánpótlása stabillá, a vizes élőhelyek megőrzése egyszerűbbé válik. A 0,86 hektárnyi területre tervezett 147 cm mélységű Bükki víztározó, valamint a 7,7 hektár újabb vízfelületet eredményező két új tó mellett a meglévő tavak és vízfolyások karbantartása is hozzájárul a víz területen való tartásához. A közel 26,5 km hosszúságban mintegy 230 fenékküszöb beépítésével, a meglévő tavakból az iszap kikotrásával, valamint tiltós áteresz beépítésével valósul meg a víz visszatartása.

A természet-megőrzési tevékenységek hatásainak figyelemmel kísérése, illetve számszerűsítése érdekében 14, egyenként 100-100 mézgás éger egyedet tartalmazó mintavételi hely került kijelölésre, ahol a fák egészségi állapota évente két alkalommal kerül vizsgálatra. A projektterületen található szolgálati utak mintegy 6 km hosszúságban megújulnak.

A KASZÓ Erdőgazdaság Zrt. és az Erdészeti Tudományos Intézet (ERTI) alkotta konzorcium 994.126 euró támogatást nyert az “Enyves éger (Alnus glutinosa) és magas kőris (Fraxinus excelsior) alkotta ligeterdők (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae) helyreállítása és megőrzése Kaszó területén” című, LIFE12 NAT/HU/000593 azonosítószámú projektje megvalósítására az Európai Unió LIFE+ programja keretében.


Záportározó építése a Baranya csatorna vízgyűjtőjén – Magyarszéki tározó építése

Magyarszék

A projekt fő célja a Baranya csatornán levonuló nagyvíz hozamok mérséklése és az árvízveszély csökkentése a víz visszatartása által. A projekt további célja a víztározás, az ön­tözővíz biztosítása, az aszályos periódusokban pedig a vízpótlás, a vízfolyások vízjárásának egyenletesebbé tétele és a felső vízfolyásszakaszok hordalékainak részbeni vissza­tartása. Gazdasági lehetőségeket teremt a térségben a komplex hasznosíthatóságából adódóan. A tározó üzemvízszinten 28 hektár nagyságú állandó vízborítottsággal fog rendelkezni. Árvízszinten 54 hektár nagyságú területen várható az elöntés.

A tározó hossztöltéses kialakítású, az árvizeket 60 m szélességű oldalbukón vezeti be a tározótérbe. Üzemi vízszinten a tározó jóléti és horgászhasznosításra alkalmas. A Magyarszéki tározó a tervezett tározók közül a legnagyobb záportározási kapacitással valósítható meg, ezért a vízkárenyhítés szempontjából jelentős a szerepe. A Baranya-csatorna felső szakaszáról-, valamint a Kaszánya-patakon érkező árvizek visszatartását biztosítja. A Magyarszéki tározó Magyarszék és Magyarhertelend községek határában, a Baranya csatorna 22+900 – 24+800 km szelvényei között, a bal parton, hossztöl­téses oldaltározóként kerül kialakításra. A projekt kivitelezése során 2,6 km hosszú töltés, központi vízszintszabályozó műtárgy, tápzsilip, tápcsatorna, vészárapasztó, oldalbukó, vízkivételi cső, vízrajzi műtárgy kerül megépítésre.


Találatok: 99 db