Introduction

Eng-

A Klímabarát Települések Szövetségének tagjai sokszínű földrajzi, demográfiai, gazdasági, kulturális adottságokkal rendelkeznek. Találunk közöttük párszáz fős falvakat, kistelepüléseket, fővárosi kerületeket és megyei jogú városokat is az ország minden részéről, tágabban pedig a Kárpát-medence magyarlakta vidékeiről. Ezek a települések különbözőségeik és hasonlóságaik, helyi értékeik és lehetőségeik ismeretében fogtak össze, hogy egymást segítve és egymásnak példát mutatva lokálisan vegyék ki részüket az éghajlatváltozást fokozó antropogén hatások globális visszaszorításában. Céljuk egy fenntartható, a jövő generációk számára is élhető és szerethető környezet kialakítása. Prioritásuknak tekintik azokat a lépéseket, amelyek saját erőforrásaikhoz, lehetőségeikhez mérten mérsékelik az éghajlatváltozás káros hatásait és segítik a település és a lakosság klímaadaptációját. Felelős közösségként a közigazgatásuk alá eső területek klímabarát átalakításáért és a lakosok környezettudatos szemléletváltásáért munkálkodnak. 

Az éghajlatváltozás hatásainak mérséklését és a klímaadaptációt elősegítő intézkedések skálája igen széles területen mozog. A tagok energiafogyasztást csökkentő beruházásokat végeznek épületeiken, és megújuló energiaforrásokat használnak működtetésükre, így például napelemeket, napkollektorokat telepítenek, hőszivattyúkkal és geotermikus energiával fűtik a középületeket, valamint biogáz és biomassza alapon állítanak elő hőt és elektromos energiát. Többen kerékpárosbarát településfejlesztést végeztek, ezzel ösztönözve és biztosítva a mindenki által könnyen elérhető klímabarát közlekedési eszközök használatát. A tagok fenntartható szempontok alapján fejlesztik a helyi gazdaságot, az éghajlatváltozást előidéző ÜHG-kibocsátásának csökkentése céljából támogatják a rövid ellátási láncok kiépülését és fennállását: a helyi termelőket helyi piacok  létrehozásával segítik, helyi pénz bevezetésével a lokális gazdaságot erősítik. 

Általánosan elterjedt gyakorlat az egyesület tagjai között, hogy törekednek a keletkező hulladék minimalizálására, szelektív hulladékgazdálkodást folytatnak, szemétszedési és komposztálási akciókat tartanak. A megváltozott éghajlathoz való alkalmazkodás részeként megóvják a természeti környezetet, helyi jelentőségű védett területeket jelölnek ki, gondozzák a zöldfeleületeket és növelik kiterjedésüket. 

Kiemelt terület az éghajlatváltozás által egyre gyakoribbá váló időjárási szélsőségekre való felkészülés, úgymint az UV-sugárzás mérése, hőség- és klímariadó terv készítése, párakapu létesítése. Szükséges lenne a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű csapadékkal, a bel- és árvizekkel szembeni hatékonyabb védekezés, továbbá egy olyan vízgazdálkodás-menedzsment, amely helyben tartja és hasznosítja a csapadékvizet.

A Klímabarát Települések Szövetségének tagjai rendszeresen szerveznek szemléletformáló akciókat, vetélkedőket, versenyeken vesznek részt, környezeti nevelési programokat indítanak, és megtartják a jeles környezetvédelmi napokat. A segítségükkel a helybéliek is megismerkedhetnek az éghajlatváltozás érzékelhető és előrelátható hatásaival, a megváltozott éghajlati jellemzőkhöz való alkalmazkodás módjaival, valamint azzal is, hogy hogyan kell környezettudatosan cselekedniük, tevékenyen hozzájárulniuk ahhoz, hogy mindannyian fenntartható környezetben, a természettel harmóniában élhessenek.