Somogy

Somogy megye Magyarország egyik megyéje a Dunántúlon. Északról a Balaton és Veszprém megye, nyugatról Zala megye határolja, délről Horvátország, keletről pedig Baranya, Tolna és Fejér megye. Székhelye Kaposvár, második legnagyobb települése pedig a Balaton fővárosának is tartott Siófok.

Hajdanán a területet Somogyország-nak is nevezték. Lehetséges azonban, hogy az ez alatt a név alatt felfogott terület valamivel nagyobb volt, ugyanis kiterjedhetett a mai Szlavónia egy kisebb részére is.

TAGTELEPÜLÉSEK

Balatonberény

Balatonberény, a települést körülölelő hatalmas nádasnak és fáknak köszönhetően, a természet kínálata csend és nyugalom szigete. Ideális célpont a hétköznapi mókuskerék és a világ zajának kipihenésére. Speciális elhelyezkedése révén minőségi kínálatot nyújt a kultúra és a kirándulás szerelmeseinek is. Balatonberény a Balaton déli partjának legnyugatibb települése, a Kis-Balaton tőszomszédságában, a Zala folyó torkolatától néhány kilométerre fekszik. Az M7-es autópályától, a sármelléki repülőtértől, valamint a balatonszentgyörgyi vasúti csomóponttól csak néhány kilométerre található. fiataloknak_mb

URL: http://www.balatonbereny.hu/

JÓGYAKORLATOK

Az Ó-Dráva revitalizációja (LIFE OLD-DRAVA)

Barcs

A projektet a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság koordinálja, teljes magyar címe: Határon átnyúló együttműködés a Barcsi-Ó-Dráva holtág revitalizációja céljából. Fő célja, hogy biztosítsa a jobb vízellátást az Ó-Dráva holtágban, javítsa a holtág menti ártéri erdő változatosságát, és hozzájáruljon az európai jelentőségű élőhely fennmaradásához. A helyreállítás során a vízszint megemelése érdekében egy, vagy több vízvisszatartó mű épül, valamint megvizsgálják a Dráva felőli vízpótlás lehetőségét, ezzel megteremtve a kapcsolatot a holtág és a Dráva között. A magasabb vízszint kedvező feltételeket fog biztosítani a vízparti erdő számára, és javítani fogja a holtágban élő növény- és állatfajok élőhelyeinek állapotát. Az őshonos fa- és cserjefajok telepítése a galériaerdő sokszínűségét fogja tovább gazdagítani. A projekt az emberi tevékenységek és a természetvédelmi célkitűzések összehangolását is magában foglalja. A rossz állapotú horgászállások felszámolása, és a körülöttük lévő szemét összegyűjtése a horgászegyesület részvételével zajlik.


Ligeterdők helyreállítása és megőrzése Kaszó területén (KASZÓ-LIFE)

Kaszó

A projektet a KASZÓ Erdőgazdaság Zrt. koordinálja, teljes magyar címe: Enyves éger (Alnus glutinosa) és magas kőris (Fraxinus excelsior) alkotta ligeterdők helyreállítása és megőrzése Kaszó területén. A projekt az először tervezett időszakban, 2013 és 2018 között sikeresen lefutott, a lezárás után pedig 5 évvel meghosszabbították. Fő célja a Magyarország délnyugati részén található Nyugat-Belső-Somogy természeti régió Natura 2000 területeinek kezelése és a károkat szenvedett természetes élőhelyek rehabilitációja. Emellett arra is törekszik, hogy javítsa a Natura 2000 területként nyilvántartott Szentai-erdő erdős, lápos és füves területeinek vízellátását, továbbá elősegítse a terület csapadékmegtartását, s ezáltal hosszú távra biztosítsa a kedvező ökológiai állapotot. 2014-2015 telén került sor a Bükki víztározó kialakítására, a Baláta tó rekonstrukciójára, a Kűvölgyi tórendszer kotrására és két újabb tóval való kibővítésére. A vízfolyások vízvisszatartási képességének javítására fenékbordák beépítését tervezzük. A vízvisszatartási képesség növelése érdekében végrehajtott akciók eredményeit folyamatosan figyelik annak érdekében, hogy a lehető legjobb eredményt érhessék el a terület vízellátottságának javítása terén. A nem őshonos, ún. invazív vagy özönnövények irtása mellett a szolgálati utak kijavítására is sor került. A projekt keretében mintegy 960 m hosszú tanösvényt alakítottak ki két pihenőhellyel.


Bölcs vízgazdálkodás a Dráva mentén a folyóvízi és ártéri élőhelyek megőrzése érdekében (WISEDRAVALIFE)

Gyékényes

A projektet a WWF Magyarország koordinálja, teljes magyar címe: Bölcs vízgazdálkodás a Dráva mentén a folyami és ártéri élőhelyek megőrzése érdekében. A terepi beavatkozások, amelyekre a projekt során 2018 és 2023 nyara között sor kerül majd, a folyómeder mélyülésének csökkentését és egyúttal az ártéri erdők vízellátottságának javítását célozzák. A program több Natura 2000 terület állapotának fejlesztéséhez járul hozzá. A beavatkozások segítségével szeretnének nagyobb befolyást gyakorolni a Dráva medrére, az ártéri területekre és a Nyugat-Dráva-sík egyes részeire, amelyek nincsenek közvetlen kapcsolatban a Drávával (a Lankóci-erdő egyes részei is ide tartoznak). A vízellátottságot 513 hektáron tervezik javítani, 3-5 helyszínen dolgoznak a folyószabályozó műtárgyak átalakításán, és egy mellékág 2-3 km hosszú szakaszát igyekeznek helyreállítani. A projekt a legjobb gyakorlatokat innovatív beavatkozásokkal egyesíti, ezáltal demonstrációs célokra is kiválóan alkalmas.


Balatonkeresztúr Község csapadékvíz elvezető hálózat fejlesztése

Balatonkeresztúr

A beruházás általános célja a víz okozta károk megelőzése és a víz nyújtotta előnyök kiaknázása, és a vízmegtartás. A települési,
belterületi vízrendezésnél az ember szempontjából egészségesebb környezet kialakítása, értékmegóvás, az élet- és a lakhatási körülmények javítása a fő cél.
A projekt célja, hogy a község csapadékvíz elöntéssel fenyegetett területein megoldásra kerüljön a vízlevezetés, megteremtődjön a meglévő csatornarendszer működésének összhangja, növelve a záportározó kapacitását a vízvisszatartás követelménye érvényesíthető legyen.
A megvalósítás eredményeképpen megszűnnek az elöntések alkalmával szükségszerűen elvégzendő kárelhárítási
munkálatok, ezáltal ennek költségei nem terhelik tovább az önkormányzat költségvetését. A vízelvezetés biztosításával
megszűnik az utak és burkolt felületek állagának romlása is. Jelen beruházás tervezésénél több cél együttes megvalósítása lett figyelembe véve. A tervezés komplex hasznosítású víztározó és árokrendszer létesítésére vonatkozik. A tározó puffer
hatásának köszönhetően kiegyenlíti a vízgyűjtő felső részéről érkező szélsőséges környezeti terheléseket és megfelelően méretezett árokrendszerrel a lefolyó vizek összegyűjthetők, és rendezetten vezethetők a befogadó vasúti árokba, majd a
végső befogadóba, a Balatonba.


Az alluviális erdők (Alnus glutinosa) mézgás éger és a (Fraxinus excelsior) magas kőris, megőrzése és visszaállítása a Kaszó-i térségben

Kaszó

 

A projekt célja a Magyarország délnyugati részén található Nyugat-Belső-Somogy természeti régió Natura 2000 területeinek kezelése és a károkat szenvedett természetes élőhelyek rehabilitációja. A projekt törekszik tovább arra, hogy javítsa a Natura 2000 területként nyilvántartott Szentai-erdő erdős, lápos és füves területeinek vízellátását és elősegítse a terület csapadék megtartását és a kedvező ökológiai állapotot fenntartását hosszú távra biztosítsa.

A 2013. szeptember 1-én megkezdődött projekt a tervek szerint 5 év időtartamú. A kivitelezés folyamán sor kerül a Bükki víztározó kialakítására, a Baláta tó rekonstrukciójára, a Kűvölgyi tórendszer kotrására és két újabb tóval történő kibővítésére. A vízfolyások vízvisszatartási képességének javítására fenékbordák kerülnek beépítésre. A vízvisszatartási képesség növelése érdekében végrehajtott akciók eredményeit folyamatosan figyeljük annak érdekében, hogy a lehető legjobb eredményt legyen elérhető a terület vízellátottságának javítása terén. A nem őshonos, ún. invazív vagy özönnövények irtása mellett a szolgálati utak kijavítására is sor kerül. A projekt keretében mintegy 960 m hosszú tanösvény kerül kialakításra két pihenőhellyel.

A projektben tervezett tevékenységek végrehajtása során több mint 2.100 hektár területen a talajvíz szintjének jelentős, mintegy 10-20 cm-el történő megemelése következtében kedvező ökológiai hatások várhatóak. A lápok és keskeny erdősávok mentén található vízfolyások utánpótlása stabillá, a vizes élőhelyek megőrzése egyszerűbbé válik. A 0,86 hektárnyi területre tervezett 147 cm mélységű Bükki víztározó, valamint a 7,7 hektár újabb vízfelületet eredményező két új tó mellett a meglévő tavak és vízfolyások karbantartása is hozzájárul a víz területen való tartásához. A közel 26,5 km hosszúságban mintegy 230 fenékküszöb beépítésével, a meglévő tavakból az iszap kikotrásával, valamint tiltós áteresz beépítésével valósul meg a víz visszatartása.

A természet-megőrzési tevékenységek hatásainak figyelemmel kísérése, illetve számszerűsítése érdekében 14, egyenként 100-100 mézgás éger egyedet tartalmazó mintavételi hely került kijelölésre, ahol a fák egészségi állapota évente két alkalommal kerül vizsgálatra. A projektterületen található szolgálati utak mintegy 6 km hosszúságban megújulnak.

A KASZÓ Erdőgazdaság Zrt. és az Erdészeti Tudományos Intézet (ERTI) alkotta konzorcium 994.126 euró támogatást nyert az “Enyves éger (Alnus glutinosa) és magas kőris (Fraxinus excelsior) alkotta ligeterdők (Alno-Padion, Alnion incanae, Salicion albae) helyreállítása és megőrzése Kaszó területén” című, LIFE12 NAT/HU/000593 azonosítószámú projektje megvalósítására az Európai Unió LIFE+ programja keretében.


Találatok: 5 db

KAPCSOLAT

Név:

Sárdi Petra

E-mail:

sardi.petra@som-onkorm.hu

Telefon:

82/898-246 - 119 m.

Weboldal:

http://www.som-onkorm.hu/