Szabolcs-Szatmár-Bereg

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye Magyarország legkeletibb megyéje. Északkeletről Ukrajna, délkeletről Románia délnyugatról Hajdú-Bihar megye, északról Borsod-Abaúj-Zemplén megye és Szlovákia határolja. Megyeszékhely: Nyíregyháza.

KEHOP-1.2.0.-15-2016-00012 „Klímastratégia kidolgozása, Éghajlat-változási Platform létrehozása Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében„

TAGTELEPÜLÉSEK

Nyírbátor

Nyírbátor Szabolcs-Szatmár-Bereg megye délkeleti részén, a Debrecen–Nyíregyháza–Mátészalka háromszögben fekvő kb. 12 000 lakosú kisváros, a Nyírség déli részének központja. Nyírbátor szempontjából meghatározó jelentőségű a Báthori család története, mind a név, mind a történelme összeforrt a család kialakulása, letelepedése kezdetétől a város középkorra tehető virágzásáig. Tevékenységüket a városban számos műemlék őrzi.

URL: http://www.nyirbator.hu/

JÓGYAKORLATOK

Hőszivattyús rendszer kiépítése

Nyírbátor

A projekt keretében a meglévő fűtési rendszer korszerűsítése történt meg azáltal, hogy a naponta leeresztett termálvíz hulladékhőjét hasznosítják. A kivitelező a 2280 GJ/év termálvíz-hulladékhőjének hasznosítására alkalmas rendszert épített ki. A geotermikus energiából nyert hő hasznosításával a korábban tisztán földgáz energiahordozóval fedezett hőigény teljes mértékben kiválthatóvá vált, ezáltal egy környezetkímélő, és energiahatékony hőenergia-ellátás jött létre.

A projekt elsődleges célja az volt, hogy a földgáz megtakarítás révén csökkenjen az üvegházhatású gázok kibocsátása, mely jelentősen visszaszoríthatja a környezeti terhelést, továbbá a Fürdő működtetési költségei csökkennek.


Tájgazdálkodási infrastruktúra fejlesztése a Beregben és benne a Beregi árvízszint csökkentő tározó területén

Lónya

A projekt elsődleges célja a tájgazdálkodás előmozdítása, amellett a beregi árapasztó tározó és a Lónyai fióktározó területén belül, illetve a Szipa- és Makócsa-főcsatorna környezetében lévő holtmedrek, erdők, mélyfekvésű területek hasznosítása belvízvisszatartásra, továbbá a fennmaradásuk biztosítása aszályos csapadékszegény években a vízpótlás és vízvisszatartás által. A projekt szándéka olyan tájgazdálkodás kialakítása, amely során a környezet állapota javul és a gazdálkodók életkörülményei is kedvezőbbé válnak. A vízvisszatartáson alapuló tájgazdálkodás eredményeképpen a hasznosítható vízkészletek mennyiségének és minőségének megőrzése várható. Vízgazdálkodási létesítmények megvalósítása szükséges a megfelelő, optimális vízkormányzási lehetőségek megteremtése érdekében. A projekt megvalósításával a terület vízzel való ellátottsága és a felszíni vizek állapotának javulása várható. A projekt keretében összesen 56,9 km hosszon zajlik a csatornarekonstrukció, mely során a medrekben a vízfolyást akadályozó fákat és uszadékot, iszapot eltávolítják, valamint helyreállítják az egyes szakaszokat a jobb ökológiai állapot elérése céljából.

A kivitelezéssel 25 db beregi belvízcsatornát, valamint a Tisza folyót is érintik. A belvízkormányzás hatékonyabbá tétele érdekében 26 db új vízvisszatartó, vízkormányzó műtárgy épül, melyhez kapcsolódóan depónia magasítás készül három csatorna mentén, összesen 332 m hosszban. A tájgazdálkodási rendszer keretében a szivattyús vízkivétellel a Tiszából igény szerint juttatható víz a tájgazdálkodással érintett területekre. A Tisza 706,94 fkm szelvényében létesítendő szivattyúállás az árapasztó tározó vízpótló csatornájának Tiszával való csatlakozásában épül. A Tisza 715,45 fkm szelvényéből történő szivattyús vízpótlás új szivattyús csatorna és vízpótló csatorna építését teszi szükségessé. Három új, összesen 3,2 km hosszban megépülő vízpótló csatorna segíti a terület vízellátását. Ezek a tarpai, gelénesi, A6 jelű anyagnyerő hely vízellátását biztosító csatornák. A projekt tartalmazza a monitoring és üzemirányítási rendszer kialakítását. Így megvalósul a felszíni automatikus vízszintmérés fejlesztése, vízszintérzékelők beépítése 4 állomáson, a Tiszaszalkai szivattyútelep és a szivattyú adatfeldolgozó rendszer fejlesztése, mely a szivattyútelepek speciális adatainak rögzítésére és azok rendszerezett monitorozására szolgál. Ezen kívül a szivattyútelep beintegrálása is megtörténik a FETIVIZIG adattovábbító rendszerébe.


A fejlesztés műszakilag kapcsolódik a „Beregi komplex Árapasztási és Ártér-revitalizációs fejlesztés” megnevezésű projekthez. A projekt támogatási összege 1.200.000.000 forint és a megvalósítással 20 települést és 22 000 lakost érint kedvezően.


Találatok: 2 db

GALÉRIA

KAPCSOLAT

Név:

Kozma Angéla

E-mail:

kozma.angela@szszbmo.hu , klimastrategia@szszbmo.hu

Telefon:

42-599-586

Weboldal:

https://www.szszbmo.hu/

DOKUMENTUMOK